ΠΑΙΔΙΚΟ

Ένωση Αμφιάλης-Α.Ο. Βάρης 64-39[ΕΙΚΟΝΕΣ]

Εύκολη δουλεία αποδείχθηκε ο αγώνας Ένωση Αμφιάλης-Α.Ο. Βάρης «Ο Αναγυρούς» για το πρωτάθλημα των παίδων της Β’ ΕΣΚΑΝΑ.

Η ομάδα του Μάνου Καλυβιανάκη δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όμως κατάφερε να εξασφαλίσει στο τέλος μια άνετη νίκη με το τελικό 64-49 να τα λέει όλα.
Η ομάδα της Βάρης φαινόταν πιο έτοιμη στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα να προηγηθεί από νωρίς. Όμως η Αμφιάλη ξεπέρασε το κακό πρώτο δίλεπτο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά σε διάφορα σημεία όμως το ημίχρονο να βρίσκει την Αμφιάλη προηγούμενη με βραχεία κεφαλή 6 πόντων (30-24).
Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου προμηνούσε κλειστό παιχνίδι, κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη ποτέ.

Οι γηπεδούχοι στη τρίτη περίοδο ανέβασαν απότομα στροφές και αφήνοντας πίσω την ομάδα της Βάρης, η οποία δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο καθώς σταμάτησε να προσπαθεί και παραδόθηκε άνευ όρων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα της Αμφιάλης να αδειάζει το πάγκο της και τους παίχτες του κ.Μειμάρογλου να κάνουν μια απέλπιδα προσπάθεια να κατεβάσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια.