ΑΝΤΡΙΚΟ

Φιλία Περάματος – Ενωση Αμφιάλης 71-60 +ΒΙΝΤΕΟ

Σε ένα συναρπαστικό ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ η Φιλία Περάματος κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο Πέραμα εναντίον της Ενωση Αμφιάλης με σκορ 71-60.

Οι Περαματιώτες ξεκίνησαν ζεστοί στο παιχνίδι και στην 1η περίοδο ήταν σαφώς καλύτερη ομάδα με σωστές επιθέσεις και ψυχραιμία τόσο στην επιθεση όσο και στην άμυνα.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Κεφαλίδη με όπλο την πιεστική άμυνα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς ,να ροκανίσει την διαφορά και να φέρει το ματς στο τέλος της περιόδου σε απόσταση αναπνοής (34-31).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα της Αμφιάλης η οποία ποτέ δεν βγήκε απο τα αποδυτήρια δίνοντας δικάιωμα στους παίχτες της Φιλιας να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ για ολόκληρο το δεκάλεπτο.

Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τους Περαματιώτες να έχουν μια διαφορά 20 πόντων (58-38) και να δείχνουν ότι έχουν καθαρίσει απο νωρίς το ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως , η Αμφιάλη πίεσε σε όλο το γήπεδο, η Φιλία έπαιζε χαλαρά και η διαφορά εξανεμίστηκε φτανοντας στο 1.30 πριν την λήξη στους 6 πόντους με συννεχόμενα λάθη των παιχτών της Φιλίας μετά την πίεση των αντιπάλων σε όλο το γήπεδο.

Μια λάθος επαναφορά όμως της Αμφιάλης εκείνη την χρονική στιγμή στην επίθεση έφερε και την καταστροφή για την ομάδα του Κεφαλίδη αφού χάθηκε η μπάλα στην επαναφορά και δέχτηκαν καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Η ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΧΑΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Κορυφάιος για την ομάδα του Παπαδόπουλου ήταν οι  Ντακούλιας με 20 πόντους και τρία τρίποντα ενώ είχε και την συμπαράσταση του Πλατσικούδη με 14 πόντους και τρία τρίποντα.

Απο την Ένωση Αμφιάλης ξεχώρισε ο Κάτσικας με 17 πόντους (2τριπ) έχοντας μάλιστα 9 πόντους στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Σημαντική βοήθεια έδωσε επιθετικά και ο Μπραχιμάι με 12 πόντους

ΦΙΛΙΑ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ  – ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ  71 – 60